KLIMATYZACJA

Zajmujemy się montażem i serwisem urządzeń klimatyzacyjnych w domach mieszkaniach i biurach. Służymy pomocą w doborze urządzeń jak i wyborze najlepszych rozwiązań w zależności od wymagań klientów.
Klimatyzacja niegdyś uważana za luksus dziś staje się standardem przy obecnych zmianach klimatu.
Technologia ta pomaga stwarzać bardziej komfortowe warunki życia i pracy.
Klimatyzowane, chłodniejsze i filtrowane pomieszczenie daje nie tylko poprawę komfortu fizycznego ale zwiększa naszą efektywność w domu i w pracy.

Klimatyzacja dla domu, mieszkania lub biura powinna spełniać trzy podstawowe warunki:
  • cicha praca
  • energooszczędność
  • możliwość sterowania nawiewem chłodnego i gorącego powietrza
Do najprostszych rozwiązań należą klimatyzatory typu split czyli takie, które montuje się na ścianie.

Jeśli planujemy w domu montaż sufitów podwieszanych, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator kasetonowy montowany w suficie. Strumień powietrza z takiego klimatyzatora rozchodzi się na 4 strony, dzięki czemu mamy pełen komfort nawiewu w mieszkaniu, a schłodzone lub ogrzane powietrze równomiernie wypełnia całą przestrzeń w pomieszczeniu.

Jeśli chcemy ogrzać lub schłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, wtedy możemy wybrać klimatyzator typu multi-split. Taki system posiada jedną jednostkę zewnętrzną, która obsługuje kilka jednostek wewnątrz domu.

ILE PRĄDU ZUŻYWA KLIMATYZATOR

Choć zasady działania klimatyzatorów są podobne to podczas wyboru modelu warto zwrócić uwagę na takie paramenty jak: zużycie energii i współczynnik wydajności urządzenia w trybie chłodzenia oraz w trybie grzania.

Przykładowo wybierzmy klimatyzator typu SPLIT o mocy grzewczej/chłodniczej 3,5 kW z nominalnym poborem energii na poziomie 820W który ma nam posłużyć do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia wielkości ok. 35 m2. Załóżmy też, że klimatyzator będzie pracował 8 godzin dziennie i cena prądu to 0,58 zł/kWh . Dzienne rachunki za chłodzenie lub ogrzewanie wyniosą ok. 3,80 zł w skali miesiąca będzie to kwota 117,80 zł.

820W x 8godz = 6,56 kW dzienny pobór energii elektrycznej
6,56 kW x 0,58zł = 3,80zł dzienny koszt energii elektrycznej

Podsumowując obecnie dostępne urządzenia klimatyzacyjne są ekonomiczną formą chłodzenia bądź ogrzewania naszych pomieszczeń.

PODSTAWOWE ZASADY MONTAŻU KLIMATYZACJI

Przy wyborze miejsca, gdzie ma się znajdować jednostka wewnętrzna, staramy się wybrać takie miejsce, aby nawiew powietrza nie był kierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu a nie „wychłodzeniu” osób w nim przebywających. Bardzo ważne jest, aby w trakcie montażu jednostki wewnętrznej mieć na uwadze dostęp serwisowy do urządzenia. Dostęp taki jest konieczny chociażby do dezynfekcji parownika czy czyszczenia filtrów.
Kolejnym ważnym czynnikiem montażu jest odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. W miarę możliwości starajmy się aby odległość ta była jak najkrótsza.
Jednostkę zewnętrzną możemy zamontować na kilka sposobów:
- na konstrukcji wsporczej typu L przytwierdzonej do ściany zewnętrznej budynku,
- na konstrukcji nośnej na dachu obiektu,
- na wylewce betonowej na gruncie.

Jednostki zewnętrzne powinny być montowane w dobrze wentylowanych i o ile to możliwe zacienionych miejscach. Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej ważne jest zapewnienie dostępu do celów serwisowych.

CENA MONTAŻU KLIMATYZACJI UZALEŻNIONA JEST OD WIELU CZYNNIKÓW

Podstawowa cena montażu obowiązuje gdy:
- miejsce montażu znajduje się w promieniu 50 km od siedziby
- długość instalacji między jednostkami klimatyzatora nie przekracza 3 mb,
- skropliny zostaną odprowadzone grawitacyjnie (rurka ze spadkiem) na zewnątrz (balkon, poza balkon, rynna) lub nad syfon zlewozmywaka, umywalki itp,
- montaż agregatu nie będzie wymagał podnośnika, rusztowań (do 4 m instalujemy z drabiny),
- zostanie wykorzystane zasilanie z najbliższego gniazda 230V.

Z montażem NIESTANDARDOWYM mamy do czynienia, gdy:
- do odprowadzenia skroplin niezbędne jest użycie pompki skroplin,
- ściana zewnętrzna (pod przewiert) wykonana jest z żelbetu lub cegły silikatowej,
- zawieszenie j. zewnętrznej wymaga zastosowania nietypowej konstrukcji wsporczej (np. celem odsunięcia agregatu od elewacji, która będzie w przyszłości ocieplana) lub montażu jej na dachu,
- instalacja chłodnicza ma więcej niż 3 mb.,
- instalacja (chłodnicza, skroplinowa, elektryczna) ma być prowadzona w bruździe wykutej w ścianie a nie w korytkach maskujących,
- długość koryt maskujących przekroczy 2 mb.,
- długość przewodu zasilającego przekroczy 3 mb,
- urządzenie będzie miało moc chłodniczą powyżej 5,3 kW,
- montaż ma być wykonany w dwóch etapach (najpierw instalacja, później montaż i uruchomienie urządzenia),
Oczywiście poza w/w założeniami w montaż standardowy wliczone są:
- zabezpieczenie miejsca montażu przed rozpoczęciem prac (folie, tektura itp.),
- zamocowanie jednostki wewnętrznej na ścianie/suficie pomieszczenia, w ustalonym (podczas wizji lokalnej lub wymiany e-maili) miejscu,
- podwieszenie (na specjalnej’ konstrukcji wsporczej) jednostki zewnętrznej klimatyzatora lub jej posadowienie na powierzchni płaskiej dachu, balkonu, tarasu itp.,
- połączenie obu jednostek przewodem elektrycznym sterująco - zasilającym,
- wytworzenie w przewodach chłodniczych próżni i zaopatrzenie w czynnik chłodniczy,
- sprawdzenie ciśnień czynnika chłodniczego w instalacji,
- uszczelnienie przejścia instalacji przez ścianę,
- uruchomienie i przetestowanie poprawności pracy klimatyzatora,
- wstępna instrukcja obsługi dla użytkownika.
Reasumując ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych i podczas niezbyt silnych mrozów może być rozwiązaniem ekonomicznym i funkcjonalnym.

Najciekawszym a zarazem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest jednak połączenie klimatyzacji z instalacją fotowoltaiczną, która pozwoli nam uniknąć kosztów za energię elektryczną a nawet pokryć całkowite potrzeby użycia energii w gospodarstwie domowym. Gorąco więc zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą montażu instalacji fotowoltaicznej, którą również mamy w swojej ofercie - znajdą ją Państwo w zakładce FOTOWOLTAIKA lub klikając na odnośnik WIĘCEJ >>

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych klimatyzatorów

Nasi partnerzy